A Székely Nemzeti Múzeum szervezésében március 9-én, pénteken 11 órai kezdettel kerül sor a MúzeumCafé magazin bemutatójára.
MúzeumCafé - a múzeumok magazinját dr.Martos Gábor főszerkesztő, valamint Lévay Zoltán lapigazgató mutatja be az érdeklődőknek.
A MúzeumCafé magazin nagyon fontosnak tartja, hogy ne csak a magyarországi, hanem határon túli magyar múzeumokkal is szoros kapcsolatot ápoljon.
MúzeumCafé – a múzeumok magazinja
A MúzeumCafét alapítója és kiadója, a Szépművészeti Múzeum azzal a céllal hívta életre 2007-ben, hogy fórumot teremtsen a hazai múzeumi szakmának és egyúttal betekintést nyújtson a múzeumok, kiállítások iránt érdeklődőknek a hazai és a nemzetközi múzeumi élet történéseibe, eredményeibe, törekvéseibe. A lapot készítők alapvető elgondolása ma is az, hogy a kéthavonta megjelenő, több mint százoldalas kiadvány olyan magas minőséget képviselő, exkluzív magazin legyen, amely kikerülhetetlen információforrása és egyben fóruma a hazai és a határon túli múzeumokban dolgozó valamennyi szakembernek, de ugyanakkor érdekes és közérthető olvasni- és látnivalót kínáljon a múzeumok, kiállítások iránt érdeklődő nagyközönségnek is. Ugyanilyen fontos törekvése a kiadványnak, hogy megjelenésében is az általa a múzeumi világban is követendőnek tartott modern, nyitott, előremutató szellemiséget tükrözze: a lap különleges papíron, egyedi betűtípusokkal, igényes illusztrációkkal, saját fotósok által készített képekkel, elegáns, modern, nagyvonalú tördeléssel kerül az olvasók kezébe. (Mindezek eredményeként a MúzeumCafé 2009-ben elnyerte az Év Magazinja elismerést, 2011-ben pedig a European Design Awards bronzdíját és az amerikai Creativity International Awards aranyérmeit nyerte el.)
A MúzeumCafé alapvető szellemi-tartalmi irányvonalát meghatározó szerkesztőbizottság tagjai dr. Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója; dr. György Péter esztéta, az ELTE Művészetelméleti és Médiakutatási Intézetének docense; dr. Rockenbauer Zoltán művészettörténész, volt kulturális miniszter; valamint dr. Török László akadémikus, ókortörténész, régészprofesszor. A lap főszerkesztője dr. Martos Gábor, a szerkesztésben múzeumi szakemberek és kulturális újságírók vesznek részt. A cikkek szerzői között egyrészt a hazai múzeumi élet legkiválóbb szakemberei sorakoznak fel saját kutatási eredményeik bemutatásával, másrészt közismert kulturális újságírók dolgozzák fel az egyes témákat, készítik az interjúkat. A lap képszerkesztője és első számú fényképésze Dezső Tamás World Press-díjas fotóriporter.
......................................................................................................................
Ez alkalommal szíves figyelmükbe ajánljuk az időszakos kiállításainkat is!
Március 6-án, kedden megnyílt "A zabolai románok hagyományos kultúrája" című kiállítás, a zabolai Csángó Néprajzi Múzeum anyagából.
A kiállítás elsősorban dokumentumértékű fényképek és tárgyak segítségével mutatja be a zabolai román közösség hagyományos kultúráját és jellegzetes havasi pásztorkodását. A Könczey Elemér és Várdai Éva által tervezett fényképes pannók bemutatják a születéshez, a házasságkötéshez, az elmúláshoz, valamint a havasi pásztorkodáshoz fűződő szokásokat. A kiállítás keretében meg lehet tekinteni a Condrea család enteriőrjeit és a hagyományos juhászat tárgyi kellékeit.
A kiállítást megalapozó kutatásokat a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem Magyar Néprajz és Antropológia Tanszéke szervezte.
................................................................................................................
A Dialógus című műemlékvédelmi fotókiállítás április 17-ig látogatható a Székely Nemzeti Múzeumban. A kiállítást Sebestyén József építész készítette.
Sebestyén József európai utazásra hív bennünket. Képei azonban, miként a kiállítás címe rámutat, nem pusztán gyönyörködtetnek, de kérdéseket vetnek fel, és választ is ígérnek a nyitott szemmel járóknak. |