BejelentkezésIdőjárás

Szavazás

Értékelje a sugásfürdői sípályát!

Üzenőfal

Legújabb üzenet: 3 éve, 6 hónapja
 • Ceglédi Csaba:
  Eltelt 9 nap de senkitől válasz nem érkezett.Mi itt Magyarhonban kicsit pörgősebbek vagyunk.Kösz
 • Ceglédi Csaba:
  Valami miatt a telefonszámok nem mennek át.0040267313649,0040267325679,
 • Ceglédi Csaba:
  A telefonszámok még egyszer:0040267313649,0040267325679,a kislányukat Babának szólítottuk,ma kb.27 éves.Nevem Ceglédi Csaba 7400.Kaposvár Tallián Gy. u.50.0036209477519.email:cegcsaba@gmail.com segítségüket köszönöm !
 • Ceglédi Csaba:
  családot.A telefonszámuk a régi így nem kapcsolható.A telefonszámok a következők:0040267313649,0040267325679,a Posta biztos tudja,hogy ezen számok mire változtak.A hölgy neve Costa Teréz a férje román,Doru-nak szólítottuk a kisleányt Bab
 • Ceglédi Csaba:
  Tisztelt Városlakók!A segítségüket kérném egy személy ill. a családja felkutatásában.Kb. 15 éve felejthetetlen napokat töltöttünk a városukhoz közeli Sugasfürdő erdészházában.Pár éve hiába próbálom felkutatni az akkori ismerős

Csak regisztrált felhasználók küldhetnek üzenetet

A nap képe

A nap képe

Balatonszentgyörgy - Magyarország

Olvasóink értékelése: / 0
Értékelés:
2011. április 08. péntek, 09:30
Írta: Administrator   
 

Címer

Balatonszentgyörgy a Balaton délnyugati csücskénél fekszik, a Zala folyó és a 7. sz. főközlekedési út között, a Kis-Balaton Természetvédelmi Terület határában. A község a déli Balaton-part és Somogy megye kapuja. Aki a Budapest-nagykanizsai főút felől érkezik hozzánk gépkocsival, a Somosi dombtető gyönyörű panorámája fogadja. Elérhető távolságban ott csillog a Balaton víztükre; kicsit lejjebb a völgyben községünk látható, a házak közül kiemelkedő római katolikus templomával.

Balatonszentgyörgy és Fenékpuszta között ősi, balatoni átkelőhely volt a jelenlegi település területe. Az első ismert helységnév Besenyő, a honfoglalás utáni időből. Még a XIV. században is ezen a néven említik. Szentgyörgy S. Georg néven szerepel a XVI. századi térképen. Névadó templomával először 1298-ban került oklevélre.

Balatonszentgyörgy mai nevével 1722-ben alakult községgé. E terület urai 1726-ban a Festeticsek lettek. 1839-ben Festetics László megépítette a Balaton hídját, illetve a Csillagvárat.  1858-ban kezdték a vasútállomás építését és 1861-ben fejezték be. 1893-ban a somogyszobi, 1895-ben pedig a zalavölgyi vasúti pálya épül meg, s ezzel vált Balatonszentgyörgy a századfordulóra vasúti csomóponttá. A lakosság száma ekkor már 1162-re növekedett, a házak száma 116 volt. 1932-ben a község lakossága 1440 fő. A házak száma 223.

1950. október 22-én alakult meg a Községi Tanács. Még ebben az évben megépítették a Kultúrházat. 1951-ben a Festetics kastélyban nádüzem kezdte meg működését, Földműves Szövetkezet is alakult. 1952-ben körzeti iskolát hoztak létre. 1956-ban létesült az ERDÉRT telep. Az 1976-1977-es évektől van vezetékes ivóvíz, 1989-től gázvezeték, 1991-től kábeltévé, 1992. február 3-tól helyi műsorszolgáltatás is működik a községben. 1996. őszén megkezdődött a csatornahálózat kiépítése. A teljes közművesítés 1999-re fejeződött be. Később megépült az új Mise úti csomópont, a Keszthely felé vezető kerékpárút, a temetőkben bővült a ravatalozó, javultak a parkolási lehetőségek és a falu korszerű közvilágítást kapott.

Templom

A település fejlődésében új szakaszt nyitott az M7-es autópálya továbbépítése (5 km-re van tőlünk két felhajtó is), de legalább ennyire fontos az itt élők nyugalma érdekében a 76-os út elkerülő szakaszának tervezett magvalósítása is.

A község fejlődő település, közösségi szolgáltatásai révén a környező falvak mikroközpontja. A falu és a környező települések lakosainak munkalehetőséget biztosít a vasút, a posta, a Mg. Szövetkezet, a téglagyár, a szolgáltatások, valamint a bővülő közép- és kisvállalkozások.

Út

Jelenleg a község állandó lakosa 1685 fő, a lakóházak száma 647. Szépen fejlődő, jó infrastruktúrájú, egyre szépülő, gyarapodó település: van víz, gáz, telefon (minden mobilszolgáltató kiváló térerővel szolgáltat – T-mobil és Vodafone 3G, Telenor 2G – vezetékesen elérhető az ADSL is), széles sávú internet a csillagpontos kábelhálózatban.

Műemlékeink közül szíves figyelmükbe ajánljuk a faluszéli erdőben található Csillagvár Múzeumot. Nevét külső csillag alakjáról kapta; mint építészeti ritkaság, egyedülálló Magyarországon (a várban számos filmet forgattak már). A barokk hatású nádfedeles Talpasházban a falu múltját bemutató néprajzi és írásos dokumentumokból készült kiállítás látható.

A községben háziorvosi és fogászati rendelés egyaránt megtalálható.

Tetők

2010-ben újult meg csaknem egy milliárd forintból az óvoda és az iskola. Közel 300 gyerek jár a két intézménybe. Van Művelődési Házunk, benne 12.000 kötetes könyvtárral. 2004. novemberében avattuk fel a Művelődési Házban a Teleházat – 10 munkaállomással, széles sávú internettel, színes fénymásolóval, faxolási lehetőséggel. 2011 elején Integrált Közösségi Szolgáltatótér kezdte meg a működését, ennek kapcsán 53 millió forintból újítottuk fel és korszerűsítettük a Művelődési Házat. Itt működik a Kis-Balaton Táncegyüttes, amely több, mint 45 éves fennállása alatt Európa sok országába vitte el szűkebb környezete és a magyar néptánchagyomány kincseit.

A hozzánk vendégségbe érkezőt három ABC várja (ebből egy a hét minden napján, vasárnap is nyitva tart). A községben három étterem is működik, télen-nyáron.

Balatonszentgyörgyre minden évben több turista látogat el. A Balaton-parti nyüzsgésből ide érkező vendéget a falu csendje és nyugalma várja. Községünkben mindenki találhat magának szálláslehetőséget – a község lakóinak nagy része foglalkozik szobakiadással. A természet és a falusi ember vendégszeretete igazi kikapcsolódást nyújt.

Honlapunk: http://www.balatonszentgyorgy.hu

 
Hirdetés

Eseménynaptár

Hamarosan

Nincs esemény

Önök írták

Szennyes-teregetés 2013. december 05. csütörtök, 15:45
Írta: hon hunor

Megbotránkozva olvastam minap a Háromszékben Kádár Gyula polgártársam álláspontját városi tanácsunk ama bölcs határozatával kapcsolatosan, mely szerint városunk területén tilos lett a nyilvános ruhaszárítás.

Bővebben » Olvasói hírek »

Önök küldték

Tuzijatek, Kovasznai napok, 2009
Tuzijatek, Kovasznai napok, 2009
Küldő: Szasz Laszlo
Az önök képgalériája »

Sepsi-piac

Legfrissebb hirdetések
Médiapartnerek:
Háromszék
preload preload preload preload